Örebro Läns FF söker instruktörer
Är du intresserad av att söka förbundsuppdrag i Örebro Läns FF? Du kan nu ansöka intresse för uppdrag som poolledare på pojk- eller flicksidan.
Utvecklingskommittén vill inventera vilket intresse som finns i distriktet för att arbeta med ovanstående uppdrag inom ramen för kommitténs verksamhetsområde och det är därför viktigt att Du anmäler Ditt intresse.
Du skall
- ha god förmåga att samarbeta
- vara ett föredöme och en god förebild för idrotten i allmänhet och fotbollen i synnerhet
- alltid vara medveten om att Du representerar fotbollen och förbundet och som sådan alltid uppträda på ett gott sätt
- alltid ha ett intresse att vilja vidareutbilda Dig för att öka Din kompetens och erfarenhet
- tränarerfarenhet och god kunskap i att utbilda ungdomar i fotboll.
Därutöver finns det specifik kravprofil för uppdraget:
- Tillsammans med andra instruktörer ansvara för en zon på pojk- eller flicksidan.
- Kalla spelare (i år födda -96) från de föreningar som tillhör zonen (fri anmälan), till ca 5-8 träningspass under perioden december-maj.
- Boka upp plan/hall för era träningar inom zonens område.
- Genomföra träningspassen tillsammans med andra instruktörer. Temat är förutbestämt och övningar för varje enskilt pass erhålles
- Inventera spelarmaterialet inom berörd ålder samt zon och tillsammans med övriga instruktörer i zonen "nominera" spelare till spelarutvecklingslägret sommaren 2010.
Ersättning
Du erhåller ersättning (arvode samt reseersättning för varje samling) samt förbundskläder.
Frågor om uppdragen
kan ställas till Örebro Läns FF, Daniel Lindahl, telefon 019 - 17 55 52 eller daniel@olff.se
Intresseanmälan
görs till Örebro Läns FF, Daniel Lindahl, telefon 019 - 17 55 52 eller daniel@olff.se
Tränarutbildningar
Har ni frågor eller önskar ni som förening arrangera egen kurs, tag kontakt med Daniel Lindahl, daniel@olff.se